Prague-Hamburg Rowing Race: Svátek vodních sportů

Na konci září odstartuje v Praze nejdelší a nejnáročnější závod osmiveslic Prague-Hamburg Rowing Race. Závod je otevřen nejen elitním veslařům, ale i všem zájemcům a milovníkům vodních sportů z řad veřejnosti.

„Závod je rozdělen do tří kategorií – Elite, Challenge a Open. Zatímco Elite je určena elitním závodníkům, kteří musí splnit kvalifikační limit, v kategorii Challenge se představí licencovaní závodníci a do kategorie Open se mohou hlásit všichni zájemci z řad veřejnosti,“ přibližuje sportovní ředitel Daniel Chalupa. Hlavní závod v kategorii Elite se jede celý, ostatní mohou absolvovat menší množství etap, případně jen jednu – ta nejkratší však měří 53 kilometrů. Prague Hamburg Rowing Race je proto opravdovou výzvou.

„Přiznám se, že za svých 10 let aktivního závodění nemám se závodem na takovouto vzdálenost zkušenost. Troufnu si říct, že to po psychické i fyzické stránce rozhodně nebude lehké. Rozhodovat bude dobře nastavené tempo,“ míní Chalupa.

Závod dlouhý 850 km vyžaduje specifickou organizaci a logistiku.

„Když pominu veškerou administrativní práci včetně veškerých povolení příslušných orgánů, tak jen po technické stránce na závodě pracujeme již téměř přes rok,“ přibližuje organizaci nejextrémnějšího veslařského závodu planety technický ředitel Jan Hintnaus.  „Všechny lodě, které se do závodu mohou přihlásit, potřebují velice speciální zacházení. Není možné jen tak někde vlézt do vody, naskočit do lodi a jet. Pro představu – hned v první etapě je šest jezů, které se budou přenášet, to znamená šest míst na vysednutí a nasednutí. K tomu přičtěme místo startu a cíle etapy a zjistíme, že jen na této etapě se jedná o čtrnáct míst, kam je potřeba zajistit umístění plat,“ dodává Hintnaus.

Dalšími specifiky závodu je umístění a kotvení lodí, jejich přeprava, ale i zajištění vhodného ubytování.  

„Bydlení závodníků závisí na kategorii, kterou pojedou. Dbáme však na to, aby každý závodník měl maximální pohodlí a soukromí a mohl kvalitně zregenerovat na další den. Na břehu vyrostou stanová města, kde bude zajištěn catering a veškeré sociální zázemí,“ popisuje Hintnaus. Někteří závodníci budou bydlet ve speciálních ubytovacích lodích. „Jelikož jsme při zvažování možností bydlení naráželi na nedostatečnou kapacitu ubytování v místech startů a cílů, rozhodli jsme se jít cestou ubytovacích lodí. Společně s partnery jsme se rozhodli zkonstruovat takové lodě, které budou nejlépe vyhovovat náročným požadavkům. Více detailů si však zatím ještě nechám pro sebe,“ dodává s úsměvem.

Unikátní závod odstartuje 30. září v historickém centru Prahy a povede do Hamburku, druhého největšího města Německa. „Závod je absolutně jedinečný svou celkovou délkou i možností zapojení rozličného spektra lodí. V mých očích se jedná o svátek vodních sportů,“ uzavírá Hintnaus.

Jak se k závodu Přihlásit?


Prague – Hamburg Rowing Race je veslařskou regatou jejíž trať bude pokořena ve 12 etapách rozložených mezi česká a německá města na Labi. Druhý ročník etapového závodu Prague – Hamburg Rowing Race odstartuje 12. září 2020 na Vltavě z pod Karlova mostu v centru Prahy a skončí 24. září 2020 na Labi v Hamburku.

PŘIHLÁŠKA

Více dotazů?