Chalupa: Když z lodě vypadnete, musíte plavat

Stříbrný olympijský medailista Václav Chalupa plánuje: Na podzim se zúčastním první etapy Prague-Hamburg Rowing Race, která povede z Prahy do Mělníka. A zároveň prozrazuje, co je na veslování nejnáročnější a kolikrát se v lodi převrhl.

Jaká jsou úskalí veslování?

První je, pokud má člověk strach z vody. Pokud ho nemá, je to jednodušší. Pak záleží na šikovnosti člověka, aby zvládl koordinaci pohybu, která je docela složitá. A když k tomu přibyde technika, jak pracovat s vesly, kdy je dát do vody a kdy je natočit, tak je to dohromady pro lidi strašně moc. Děti to zvládnou rychle, ale u dospělých je to horší.

Jak dlouho trvá, než se člověk naučí veslovat?

Když je člověk normálně šikovný, tak je schopný za patnáct, dvacet minut už trošku veslovat. Ale pořád na to musí myslet – nezapomínat nohy, otočit veslo. Lidi na to hodně zapomínají. Když lidi moc nadaní nejsou, tak to trvá déle, ale zatím se mi nikdy nestalo, že bych někoho veslovat nenaučil.

Posadíte zájemce ihned na vodu, nebo probíhá i příprava na suchu?

Když mám možnost, tak lidi posadím na veslařský trenažér, kde si mohou vyzkoušet koordinaci pohybu. Pak jim vysvětlím techniku vesel a posadím na vodu. Chce to pět, osm, deset tréninků, pět až deset hodin. Pak už je veslař schopen sám vyrazit na vodu a veslovat sám.

Co dělat, když se začátečníci převrhnou?

Důležité hlavně je umět plavat, to je zásadní věc. Ale pokud lidi do lodi sedají, tak předpokládám, že plavat umí. Když plavat neumí, hned to hlásí, že se bojí a že chtějí vestu. A když z lodi vypadnete, tak prostě musíte plavat.

Stává se ve veslování často, že závodníci z lodi vypadnou?

My veslaři se moc nekoupeme, třeba oproti kanoistům, kteří mají loď konstruovanou trošku jinak a převracení tam hrozí mnohem víc. Já jsem se na skifu párkrát převrátil – dvakrát, když jsem se to učil a pak jednou v zimě v Praze, když jsem veslem trefil labuť a vyrazila mi veslo z ruky. A pak ještě jednou s Kubou Makovičkou na dvojce bez kormidelníka.

 

Foto: Martin Sekanina

Jak se k závodu Přihlásit?


Prague – Hamburg Rowing Race je veslařskou regatou jejíž trať bude pokořena ve 12 etapách rozložených mezi česká a německá města na Labi. Druhý ročník etapového závodu Prague – Hamburg Rowing Race odstartuje 12. září 2020 na Vltavě z pod Karlova mostu v centru Prahy a skončí 24. září 2020 na Labi v Hamburku.

PŘIHLÁŠKA

Více dotazů?